20-lecie NADANIA IMIENIA SZKOLE

Utworzono: 15-04-2016

Grafika: 20-lecie NADANIA IMIENIA SZKOLE

7 kwietnia 2016 r nasza szkoła obchodziła XX rocznicę nadania szkole imienia Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą celebrowaną przez ks. wikariusza Rafała Kulwikowskiego. Podczas liturgii wybrani uczniowie uczestniczyli w procesji z darami powierzając modlitwie społeczność szkolną oraz poległych żołnierzy TOW „Gryf Pomorski”. Po Mszy św. w sali gimnastycznej rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.  Licznie przybyłych gości przywitała pani dyrektor Mariola Łagoda - Ellwart.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Ryszard Wittke, radni oraz sołtysi gminy Nowa Wieś Lęborska, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektor Delegatura Kuratorium Oświaty w Słupsku p. Teresa Lis, wizytator Delegatura Kuratorium Oświaty w Słupsku p. Beata Sobańska-Zając, Starosta powiatu p. Teresa Ossowska-Szara, rodzina p. Alojzego Dambka oraz p. Brunona Kwidzińskiego, przedstawiciele Koła Byłych Więźniów KL „Stutthof” - oddział w Sopocie, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – oddział w Lęborku p. Ryszard Wenta, prezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych oddział w Lęborku p. Stefan Stosiki, inspektor Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji ścigania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu – oddział w Gdańsku p. Barbara Męczykowska, prezes Koła Łowieckiego „Głuszec” p. Piotr Gontar, i prezes Koła Łowieckiego „Kormoran” p. Jerzy Urich, prezes ZNP w Nowej Wsi Lęborskiej p. Renata Stolnicka.

Pani Dyrektor przedstawiła historię nadania szkole imienia. Wspominała pierwsze, wzruszające rozmowy z p. Brunonem Kwidzińskim (ur.1921 r. , zm. 2012 r.) – kombatantem TOW „Gryf Pomorski” oraz z Panem Alojzym Dambkiem synem porucznika Józefa Dambka.

Podczas Apelu Poległych przywołani zostali żołnierze podziemia niepodległościowego walczący o Ojczyznę, żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze oddziałów partyzanckich, dowódcy i żołnierze Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, ofiary zbrodniczej przemocy i rodacy zamordowani w obozach koncentracyjnych. Apel poległych poprowadził p. Dariusz Waszczuk.

Po Apelu Poległych delegacja naszej szkoły (p. Jacek Gidlewski, ucz. Wiktoria Labuda, ucz. Weronika Zając) wraz z delegacjami przybyłych gości złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem TOW „Gryf Pomorski”.

W trakcie części artystycznej uczniowie oddali hołd żołnierzom TOW „Gryf Pomorski”.

Przygotowując się do obchodów XX -lecia nadania szkole imienia zorganizowano dwa konkursy: konkurs literacki „Śladami przeszłości” oraz konkurs fotograficzny „Moja mała ojczyzna”, które miały przybliżyć naszym uczniom historię TOW „Gryf Pomorski”. Nagrody zostały wręczone laureatom podczas uroczystości XX-lecia nadania szkole imienia.

Po uroczystości cała społeczność uczniowska udała się na teren zielony należący do Koła Łowieckiego Nr 1 „Kormoran”, gdzie czekała na nich grochówka oraz pieczone kiełbaski. Żołnierze Jednostki Wojskowej Nr 1889 w Lęborku przeprowadzili pokazy I pomocy przedmedycznej oraz demonstracje sprzętu wojskowego.

Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Społeczność uczniowska składają serdeczne podziękowania wszystkim Gościom, za przyjęcie naszego zaproszenia na obchody XX rocznicy nadania szkole imienia TOW „Gryf Pomorski”.

Dyrektor dziękuje wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom i uczniom za trud i wysiłek włożony w organizację uroczystości . Szczególne podziękowania składamy żołnierzom Jednostki Wojskowej Nr 1889 w Lęborku za przeprowadzenie pokazów dla uczniów podczas partyzanckiej biesiady.