Język Regionalny - Kaszubski

Artykuły

2021-12-13

VIII Regionalny Kònkùrs dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

1 grudnia br. na Stacji Kultura w Lęborku odbyła się kolejna, VIII edycja regionalnego konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie, Szkoły Podstawowej w Łebuni, Garczegorzu, SP nr 5 w Lęborku.

W ramach konkursu należało przygotować teksty do czytania podane przez organizatora dla poszczególnych kategorii wiekowych. Do konkursu pod kierunkiem nauczyciela przygotowywały się 3 uczennice z kategorii klas IV-VI : Liliana Boetcher, Justyna Florczyk, Zofia Florczyk.. Niestety, z przyczyn niezależnych, tylko 2 uczennice wzięły udział w konkursie, Justyna i Zofia Florczyk. Dziewczęta godnie i z wielkim zaangażowaniem reprezentowały naszą szkołę. Dziękujemy!

2021-11-08

Wycieczka do Kościerzyny i Będomina

4 listopada br. uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas IV-VIII wybrali się na lekcję patriotyczną do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a następnie zwiedzili Muzeum Akordeonu i Ziemi Kościerskiej. Na rynku miasta "spotkaliśmy " Remusa z taczką, literacką postać powieści pod tytułem " Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego. Pomimo deszczowej pogody wycieczka była udana. 

2021-10-25

Jesienne laleczki, przytulanki....

15 października  lekcje języka kaszubskiego w klasie 1 i 2 były okazją do kreatywnego działania.  Dziewczęta  bawiły się w projektowanie i wykonanie laleczek, przytulanek. Chłopcy natomiast  wykonywali jesienne drzewka. Praca twórcza  sprawiała wszystkim  uczniom wiele radości i satysfakcji.  

2021-10-22

Zajecia artystyczne - ozdabiamy swoje gliniane wytwory

Uczniowie starszych klas tworzyli swoje dzieła na kole garncarskim  pod okiem twórcy ludowego. Ulepione garnki trafiły do pieca garncarskiego w Gowidlinie, gdzie zostały wypalone. Teraz możemy je ozdabiać wg własnych pomysłów. 

2021-10-22

Poznajemy swoją miejscowość

Realizacja tematu lekcji z języka kaszubskiego : Legendy związane z moją miejscowością zachęciła nas do odwiedzenia pamiątkowego skweru nad jeziorem. Umieszczona tablica na skwerze pięknie ukazuje historię wsi, związane z nią legendy. W drodze powrotnej odwiedziliśmy maleńki zabytkowy kościółek.

2021-09-27

Warsztaty ludowe na kole garncarskim

23 września uczniowie starszych klas tworzyli swoje dzieła na kole garncarskim  pod okiem twórcy ludowego, Pana Pawła Seli.

2021-09-20

Robimy sałatkę owocową

Klasy młodsze na zajęciach z języka kaszubskiego zrobiły smaczną sałatkę owocową.  

2021-09-06

"Dębowa Biesiada" w Redkowicach

Rada Sołecka wraz z sołtysem Zenonem Gawryło zorganizowali w sobotnie popołudnie (04.09) Biesiadę Dębową w Redkowicach. Wydarzenie rozpoczęło posadzenie dębów pamiątkowych poświęconych włodarzom gminy Nowa Wieś Lęborska.

2021-03-29

19 MARCA - DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

 

Kaszubski wzór kwiatowy 19 STRËMIANNIKA - DZÉŃ JEDNOTË KASZËBÓWKaszubski wzór kwiatowy

19 MARCA - DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

Jak co roku, my również na lekcjach zdalnych języka regionalnego- kaszubskiego upamiętnialiśmy tę ważną dla nas - Kaszubów datę.

Dokładnie 783 lat temu - 19 marca 1238 roku - po raz pierwszy w historii pojawiła się nazwa Kaszuby w pisanych dokumentach. W bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub. Na stronie http://kaszebsko.com/bulla można się zapoznać z tłumaczeniem bulli na język kaszubski i polski Na początku XXI wieku ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów ...

2021-03-22

VII Regionalné Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

W miesiącu listopadzie 2020 r. po raz drugi przystąpiliśmy do konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim. Konkurs z racji pandemii miał bezpośrednio etap finałowy. Dwie uczennice z naszej szkoły: Liliana Boetcher i Justyna Florczyk pieczołowicie przygotowywały się do czytania wybranych tekstów pod kierunkiem nauczyciela regionalisty. Nagrania prezentacji w formie on-line zostały przesłane do organizatora, czyli Muzeum  Piśmiennictwa  i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Pomimo pandemii konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż w konkursie wzięło udział prawie 300 osób. Nasze uczennice godnie reprezentowały naszą szkołę. Dziękujemy!

2020-10-15

Teledysk dla św. Jana Pawła II

Uczennice w ramach zajęć z języka kaszubskiego wzięły udział w konkursie na najpiękniejszą prezentację pieśni poświęconej św. Janowi Pawłowi II w 100-lecie urodzin Kaszëbi dlô Jana Pawła II. Opiekunką grupy była p. Renata Hopa, pomocy użyczyli również p.A.Makowska, p.A.Mościcki, p.D.Waszczuk. Zapraszamy do obejrzenia teledysku.
2020-10-12

Święto pieczonego ziemniaka

W ostatnim dniu września,  pogoda pozwoliła nam wybrać się nad jezioro i zorganizować Święto pieczonego ziemniaka. Spotkanie rozpoczęliśmy od rozpalenia ogniska. W zabawach integracyjnych królował ziemniak. W międzyczasie pilnowaliśmy ogniska, by upiec w popiele ziemniaczane pulki, które wszystkim bardzo smakowały. Już czekamy  na kolejne zajęcia w terenie.  
2020-06-26

49. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

Uczennice naszej szkoły Lilianna Boetcher i Justyna Florczyk wzięły udział w 49. Konkursie Recytatorskim Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa. Ich występy można obejrzeć w poniższych linkach: Justyna Florczyk            Liliana Boertcher
2020-05-27

Nowa formuła konkursu "Rodnô Mòwa"

W związku z obowiązującymi ograniczeniami i brakiem możliwości przeprowadzenia w wyznaczonych terminach eliminacji do Finału Wojewódzkiego 49. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa w Chmielnie, mając na uwadze znaczenie tego wydarzenia kulturalnego dla naszego Regionu i Kaszubów, w imieniu Współorganizatorów zapraszamy do udziału w Konkursie w zmienionej,...
2020-05-13

Nowe zasady 49. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodnô Mòwa"

Drodzy uczniowie . W wyniku zaistniałych ograniczeń 49. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa   nie może odbyć się w dotychczasowej formie. Udostępniamy Wam list Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury  w Nowej Wsi Lęborskiej w sprawie zmiany reguł konkursu. NOWE ZASADY  49. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa   
2020-02-17

Kaszubski mecz w ERGO ARENIE

W dniu 14 lutego br. już po raz trzeci pojechaliśmy się do ERGO ARENY w Gdańsku, aby kibicować naszym siatkarzom w Kaszubskim meczu TREFL GDAŃSK-CUPRUM LUBIN. Kibicami meczu byli uczniowie uczący się języka kaszubskiego na całych Kaszubach. Warunkiem udziału w meczu było wykonanie pracy plastycznej nt. Historia powrotu Pomorza do Polski, wysłanie najlepszych do Zarządu Głównego...