w roku szkolnym 2023/2024

Maja Kwidzyńska

Amelia Majewska

OPIEKUN SAMORZĄDU:   mgr Agata Makowska

Samorządna szkoła powinna być jak drużyna sportowa:

wygrać można tylko wtedy, Grafika: Samorząd Uczniowskigdy grają wszyscy, a nie tylko gwiazdy. (...)

W samorządnej szkole nie tylko się błyszczy, nie tylko jest się podziwianym,

ale trzeba pracować, i to nie dla siebie, lecz dla innych”

J. Radziewicz

Kochani uczniowie!

Samorząd uczniowski stanowi nieodłączną część naszej szkoły. Tworzą go wszyscy uczniowie szkoły i wszyscy oni posiadają prawo do działania w szkole i w środowisku lokalnym. Każdy z was ma prawo do realizacji swoich pomysłów .

Samorząd uczniowski jest po to, by umożliwić wam korzystanie z tego prawa. Nie jesteście w szkole tylko przechodniami. Przez wiele lat spędzacie w niej mnóstwo czasu. Warto zadbać o to, by żyło się wam w niej przyjemnie – angażujcie się w jej życie, spełniajcie swoje marzenia, rozwijajcie swoje pasje. Macie do tego prawo – zmiana rzeczywistości szkolnej leży w waszych rękach. Swoją pasją i zaangażowaniem możecie zarażać innych. Musicie tylko uwierzyć, że wam się uda!

Po co wam samorząd?

• wspólnie działając, możecie więcej osiągnąć, wpłynąć na to, co dzieje się w szkole,

• macie szansę lepiej się zintegrować, poznać nowych ludzi,

• rozwijacie swoje pasje i zainteresowania,

• możecie znaleźć fajny sposób na spędzanie wolnego czasu,

• wzbogacacie ofertę imprez szkolnych,

• macie możliwość zorganizowania dyskoteki, zawodów sportowych, koncertu,

• możecie znaleźć fundusze na realizację swoich pomysłów,

• zyskujecie satysfakcję z możliwości zrobienia czegoś dla innych,

• macie szansę wykazać się swoją kreatywnością,

• możecie skuteczniej bronić praw ucznia,

• uczycie się współpracy w grupie, zdobywacie nowe, cenne doświadczenia i umiejętności zarządzania projektem czy zdobywania środków na własne działania,

• bierzecie udział w kreowaniu szkolnej rzeczywistości, dostosowujecie ją do swoich potrzeb i oczekiwań i uzyskujecie szansę na rozwiązanie szkolnych problemów.

Pamiętajcie !!!

Każde działanie jest ważne i wartościowe – każde działanie umożliwia wam realizację waszych pasji i zainteresowań. Kilkuosobowa reprezentacja samorządu ma za zadanie aktywizowanie i angażowanie w różnorodne szkolne i lokalne aktywności jak największą liczbę uczniów, informowanie o tym, co się już dzieje, zbieranie pomysłów i podejmowanie nowych inicjatyw. Zarząd samorządu uczniowskiego ma za zadanie pomagać innym odnaleźć swoje miejsce w szkole i rozwiązywać problemy, które dotyczą wszystkich uczniów w szkole. Samorząd nie będzie sprawnie funkcjonował bez pomocy opiekuna oraz wsparcia dyrektora szkoły.

Nauczyciele i Dyrektor Szkoły są waszymi sojusznikami – skorzystajcie z ich doświadczenia.

„W samorządzie nie ma kierowników i podwładnych. Są tylko ci, którzy zobowiązali się,

że będą coś robić dla wszystkich – i są wszyscy, którzy to kontrolują i oceniają.

Korzyści muszą mieć i jedni, i drudzy. Samorząd, który nie przynosi korzyści wszystkim

– nie jest samorządem. A wam, zdaje się, chodzi o samorząd?”

J. Radziewicz

Warto przeczytać:

"Samorząd uczniowski - przewodnik dla ucznia"

A. Samel, K.Mazurek, A.Orzechowska, D.Piotrowski, M.Tragarz, J.Witkowski

Poczet sztandarowy