Apel - "Turniej wiedzy o NIEPODLEGŁEJ"

Utworzono: 14-11-2022

14 listopada świętowaliśmy w naszej szkole 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: starosta lęborski Pani Alicja Zajączkowska, inspektor do spraw oświaty Gminy Nowa Wieś Lęborska Pani Małgorzata Markiewicz , prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Redkowicach Pani Marzena Kwidzińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Tegoroczny apel przyjął bardzo niekonwencjonalną formę turnieju wiedzy o kolejach losu polskiego narodu. Do turnieju zgłosiło się aż 36 uczniów, z klas 4-7 po 4 osoby, a z ósmej klasy 8 osób. Uczniowie, w drodze losowania, zostali przydzieleni do drużyny: niebieskich, białych, zielonych lub żółtych. Młodsze klasy musiały ułożyć Godło Polskie z puzzli, rozwiązać łamigłówkę sudoku z symbolami narodowymi i zrobić kotylion z przygotowanych elementów. Uczniowie z klasy 4 i 5 wykazali się znajomością hymnu Polskiego: uzupełniali luki w podanym tekście lub przypisywali fragment tekstu do ilustracji. Na uczniów klasy 6 czekała rozśpiewana konkurencja „Jaka to melodia?”, podczas której rozpoznawali fragmenty pieśni patriotycznych. W zadanie włączyła się również publiczność, która odśpiewała zgadywane pieśni. Klasa 7 i 8 też nie mogła liczyć na łatwe zadania. Jedni rozpoznawali wizerunki postaci historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości a drudzy wykazali się bardzo szczegółową wiedzą na temat wydarzeń, które doprowadziły do tego, że Polska znów zaistniała na mapach świata.

Obchody Dnia Niepodległości uświetnił występ dzieci z oddziałów przedszkolnych, które tak pięknie jak tylko potrafią, powiedziały wierszyk „ Kto ty jesteś?” oraz zaśpiewały piosenkę „Jestem Polką i Polakiem.”.

Na naszym apelu nie zabrakło także elementu iście artystycznego. Pełni wzruszenia oglądaliśmy taniec z flagami w wykonaniu uczennic klasy 7 i 8 uczących się języka kaszubskiego.

Tak duże przedsięwzięcie jak turniej wiedzy wymagało od nas wiele pracy dlatego dziękujemy organizatorom naszego apelu : p. Wioletcie Wilkosz, Ewie Chmielewskiej, Annie Żółtowskiej i Magdalenie Adamowicz za wymyślenie i przygotowanie zadań.

Pani Iwonie Budzeń i Annie Wiśniewskiej za przygotowanie dzieci z oddziałów przedszkolnych. Pani Renacie Hopa i Agacie Makowskiej za przygotowanie występu uczennic do tańca z flagami. Panu Andrzejowi Mościckiemu za przygotowanie aranżacji pieśni patriotycznych i zagranie ich na gitarze.

Pani Zofii Laddach za przyjęcie jakże niełatwej roli jury.

A przede wszystkim dziękujemy naszym uczniom za to, że tak chętnie wzięli udział w turnieju i świetnie się do niego przygotowali. DZIĘKUJEMY wszyscy byliście REWELACYJNI.

Turniej wiedzy o Niepodległej z okazji Dnia Niepodległości