Pierwszy tydzień 6-latków w szkole

Utworzono: 13-09-2021

Drodzy Rodzice,

dobiegł końca pierwszy wrześniowy tydzień w przedszkolu. Dla jednych dzieci był to czas powrotu do dobrze znanych miejsc, nauczycieli, koleżanek i kolegów, dla innych – tydzień odnajdywania się w nowej sytuacji, poznawania rówieśników i dorosłych, kontakt z zasadami panującymi w przedszkolu. Dlatego najwięcej czasu poświęciliśmy na zaznajomienie się z topografią przedszkola i okolicy, zapamiętywanie imion oraz poznawanie koleżanek i kolegów. Wspólnie stworzyliśmy „Kodeks przedszkolaka”, do którego należy się stosować. Zwracaliśmy uwagę na używanie zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję. Dzieliliśmy wyrazy na sylaby. Uczyliśmy się także wyklaskiwać rytmy i układać je z klocków. Podczas wycieczek na plac zabaw i boisko oraz zabaw w sali przedszkolnej używaliśmy określeń: z prawej strony, z lewej strony, na wprost, nad, pod, obok, za. Dzięki porannym ćwiczeniom utrwalaliśmy kolejne czynności porannej toalety: mycie zębów, twarzy i rąk. W zabawach muzycznych i naśladowczych odwzorowywaliśmy ruch, gesty i mimikę towarzyszy zabawy. Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

1. Rozmowy o tym, co wydarzyło się w przedszkolu, kogo dzieci poznały, kim jest Pak.
  2. Zabawy w dzielenie wyrazów na sylaby i wyklaskiwanie rytmu.
  3. Zabawy w układanie rytmów dwu- i trzyelementowych z klocków, guzików itp.
  4. Zabawy w zgadywanie, o jaki przedmiot chodzi – dzieci określają miejsce, gdzie przedmiot się znajduje, używają określeń: z prawej strony, z lewej strony, na wprost, nad, pod, obok, za.
  5. Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.
Grupa oddziału przedszkolnego 6- latków w swojej sali lekcyjnej