Podsumowanie pracy najmłodszej grupy przedszkolnej w I semestrze roku szkolnego 2021/2022

Utworzono: 22-02-2022

Nadszedł czas podsumowania pracy semestralnej najmłodszej grupy z naszej szkoły.

Pierwsze tygodnie w przedszkolu, to okres adaptacyjny. Ten czas dla wielu maluchów był bardzo trudny, ale widać, że praca, jaką włożyłam przyniosła oczekiwane efekty.

Dzieci już po miesiącu zmieniły się nie do poznania. Chętnie przychodzą na zajęcia, zawsze uśmiechnięte, chętnie pracują, są zawsze ciekawe, co dziś nowego przygotuje Pani.

Przez ten jesienno- zimowy okres dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem. Wspólnie stworzyliśmy „Kodeks przedszkolaka”, do którego się stosujemy. Zwracaliśmy uwagę na używanie zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję- co zaowocowało niemal natychmiastowo 

Rozmawialiśmy o miejscowości, w której mieszkamy. Uczyliśmy się podawać swój adres domowy. Omówiliśmy zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i powtarzaliśmy określenia: w prawo, w lewo. Poznawaliśmy nazwy części ciała i wskazywaliśmy te, które znajdują się po prawej oraz po lewej stronie, lecz także dużo rozmawialiśmy o zmysłach, za pomocą których poznajemy świat. Szukaliśmy podobieństw i różnic między sobą. Rozmawialiśmy o zmianach zachodzących jesienią i zimą w przyrodzie i o tym, jakie dary mają dla nas te pory roku. Zwracamy uwagę na to, jak się ubierać, by było ciepło i sucho niezależnie od pogody. Wymienialiśmy i opisywaliśmy nasze ulubione warzywa i owoce. Uczyliśmy się nazw witamin, zastanawialiśmy się, dlaczego są potrzebne. Uczyliśmy się głosek, dzielenia na sylaby, niestety nad tym musimy jeszcze dużo pracować. Dzieci zrobiły duże postępy we wszystkich wymienionych powyżej tematach.

Ale za to rysowanie po śladzie – już dziś wszystkim idzie rewelacyjnie 

Dużo czasu spędziliśmy, słuchając muzyki. Sami także graliśmy i wystukiwaliśmy rytmy na instrumentach oraz różnych przedmiotach. Śpiewaliśmy piosenki i ruchem wyrażaliśmy jej treść. Mieliście Państwo już okazję obejrzeć nagranie z piosenkami Waszych pociech – prawda, że są świetni! 

Mamy w grupie dziewczynkę szczególnie uzdolnioną w tym kierunku, postaram się pokazać to na najbliższej uroczystości.

Dzieci wręcz uwielbiają prezentować swoje odkrycia za pomocą prac plastycznych czy ekspresji muzyczno-ruchowej. Farby to jest „to, co Tygryski lubią najbardziej” .

Przygotowywaliśmy się i uczestniczyliśmy w uroczystościach i imprezach szkolnych, gdzie zawsze byliśmy najgłośniej oklaskiwani!

Cztery miesiące pracy, to m. in. nauka trzymania kredek, ubierania się, poprawnego siedzenia przy stoliku, a przede wszystkich dostosowania się do zasad panujących w naszej zróżnicowanej wiekowo grupie. Moim zdaniem rozwój dzieci jest ogromny, mam nadzieję, że Państwo również dostrzegacie te zmiany. Ja jestem z moich przedszkolaków bardzo dumna!

Na koniec chciałabym podziękować Wszystkim rodzicom, za pracę na lekcjach zdalnych, które niestety nas również nie ominęły. Za wszystkie przesłane zdjęcia, kukiełki, za pomoc w organizacji imprez klasowych i nie tylko. Ale przede wszystkim za wsparcie dzieci i czas im poświęcony. To zawsze owocuje i pogłębia Państwa relacje.

​Wychowawczyni: Anna Wiśniewska