Podsumowanie pracy uczniów klasy drugiej w I semestrze roku szkolnego 2021/2022

Utworzono: 22-02-2022

Zakończył się I semestr nauki, a więc nastał czas, aby podsumować pracę w klasie drugiej. W tym roku szkolnym zespół klasowy liczy 23 uczniów: 12 chłopców i 11 dziewczynek. Uczniowie  korzystają  z zestawu książek i ćwiczeń ,,Szkolni Przyjaciele” wydawnictwa WSiP.

Pod względem zachowania to żywy, dynamiczny zespół, aktywnie zaangażowany w pracę podczas zajęć. Uczniowie są systematyczni, uczynni i z dnia na dzień coraz bardziej zdyscyplinowani. Wrażliwe i  życzliwe dziewczynki często otaczają opieką niektórych chłopców i pomagają im w nauce. Cała grupa  chętnie ze sobą  współpracuje. Uczniowie mają jasno wytyczone cele i zasady, których konsekwentnie przestrzegają. Są otwarci, pomysłowi i bardzo lubią prezentować swoją pracę na forum klasy. Piękne kolorowe zdjęcia i ciekawostki o kontynencie przeciwieństw, jakim jest Azja, drzewa genealogiczne, czy pomysłowe plakaty dotyczące  bezpiecznego korzystania z Internetu zdobiły naszą klasę w ciągu całego semestru.

W naszej klasie dzieci pięknie czytają, a dowodem tego był chociażby udział Igi i Kacpra  w akcji „Przerwa na czytanie”, podczas której zaprezentowali się wyśmienicie. Uczniowie na zajęciach rozwijają umiejętność wypowiadania się na temat samodzielnie przeczytanego tekstu. Potrafią napisać życzenia dla babci i dziadka, zaproszenie na bal karnawałowy czy ogłoszenie o zaginionym kotku. Doskonale wiedzą co to opis.  Jednak ortografia  nie dla wszystkich jest łatwa. Niemniej dzieci także na tym polu robią postępy, a pomaga im w tym  częste i systematycznie  wypożyczanie  książek z biblioteki szkolnej. Zeszyty i ćwiczenia  w większości prowadzone są przez uczniów bardzo starannie. Chociaż niektórzy nie opanowali w pełni obrazu graficznego liter i ich łączeń, jednak przy wsparciu rodziców i determinacji samych uczniów na pewno się im to uda w przyszłym semestrze.

Bezustannie doskonalimy technikę liczenia i rozwiązywania zadań tekstowych. Dzieci poprawnie odczytują  pełne godziny na zegarze, a w drugim semestrze powrócimy do zadań związanych z obliczeniami kalendarzowymi. Uczniowie posiadają bogatą wiedzę na tematy związane z otaczającym nas światem przyrody. Świadczą o tym comiesięczne karty badań umiejętności uczniów z którymi radzą sobie doskonale. Większość z nich pracuje w szybkim tempie i nie wymaga pomocy ze strony nauczyciela - wychowawcy.

W I semestrze uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach informatycznych, a na zajęciach z robotyki opanowały podstawy programowania. Bez problemu według instrukcji potrafią skonstruować robota. W swoich działaniach są konsekwentni w dążeniu do celu. Dużo przyjemności i radości sprawia  uczniom praca w grupach na zajęciach kreatywnych, na których głównym celem jest ćwiczenie umiejętności twórczego myślenia.

Podczas całego semestru dzieci przeżywały wiele pozytywnych emocji  zarówno podczas codziennych zajęć, jak i  podczas wykonywania ozdób bożonarodzeniowych i  prezencików z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Talenty plastyczno - techniczne naszych dzieci, przekładały się na  udział w konkursach plastycznych Biblioteki Publicznej w Lęborku „Gdyby w naszym mieście żył smok” i „Bajkowa rodzina w obiektywie”. W szkolnym konkursie „Projekt – pocztówka” dziewczynki odebrały nagrody z rąk Pani Dyrektor.

Jesteśmy grupą rozśpiewaną, chętnie tańczymy i bawimy się przy muzyce. ,,Chłopcy świetnie w piłkę grają  i nigdy się nie poddają”. Dziewczynki natomiast pięknie rysują i malują. Nasz występ z okazji uroczystości 11 listopada podobał się wszystkim gościom, a dzieci zostały nagrodzone wielkimi brawami. Braliśmy udział w dwóch  programach  edukacyjnych. Pierwszy dotyczył bezpieczeństwa dzieci i psów „Psia lekcja”, a drugi nauki pływania  „Umiem pływać”. Zaangażowaliśmy się w akcję  charytatywną „Kredkobranie”, a także wspomagaliśmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Dzięki naszym rodzicom, którzy tak chętnie pomagają w przygotowaniach uroczystości, przeżywaliśmy niezapomniane chwile podczas: Dnia Chłopaka, Andrzejek, wizyty Świętego Mikołaja, czy uroczystej Wigilii połączonej ze śpiewaniem pastorałki. Bal  karnawałowy był tak udany, że wydawał się nam trochę za krótki. Podczas przedstawień i uroczystości na naszych twarzach zawsze gościł uśmiech.

Dzieci bardzo ucieszyła wiadomości o wyjeździe  do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa Lębork położonej na terenie Uroczyska Drętowo. Tam przeszły ścieżką przyrodniczą, która swoją tematyką nawiązywała do zasad zachowania się w lesie.

Bardzo dobrze układa się współpraca z rodzicami, którzy są otwarci na moje propozycje i uwagi. Razem ze mną starają się rozwiązywać zaistniałe problemy wychowawcze. Pragnę podkreślić znaczną pomoc i zaangażowanie rodziców  w życie klasy i naszej szkoły. Za to wszystko bardzo dziękuję.

Jolanta Karbowska- wychowawczyni klasy II