Przedstawienie profilaktyczne

Utworzono: 10-11-2014

Grafika: Przedstawienie profilaktyczneDnia 03.11.2014r. uczniowie klas I-III gimnazjum obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt:"Układ zamknięty" teatru KURTYNA z Krakowa, zaś uczniowie klas IV-VI przedstawienie pt:"Najlepszy z najlepszych".

Mamy nadzieję, iż przedstawienia były ciekawe i pouczające, zapraszamy na następne spotkania teatralne.

„ UKŁAD ZAMKNIĘTY”

Nastoletni Krzysztof opiekuje się chorą psychicznie matką, jego ojciec odsiaduje wyrok więzienia za stosowanie przemocy w rodzinie. Mimo silnej presji, wynikającej z negatywnych wzorców zachowań w rodzinie ( rodzice niestroniący od przemocy, alkoholu, papierosów) Krzyś jest nastolatkiem wyróżniającym się postawą moralną i etyczną. Cierpliwie znosi trudy dnia codziennego, poświęcając się troskliwie chorej matce i realizując z sukcesem wymogi stawiane przez szkołę. Zbieg okoliczności stawia tego młodego człowieka w sytuacji niecodziennej: staje się niesłusznie podejrzanym o zabójstwo i sprzedaż narkotyków, a wszystkie przesłanki wskazują na jego winę.  Zmagając się z trudną codziennością i nowym, dramatycznym wyzwaniem, młody człowiek bezwiednie wchodzi w świat, którego do tej pory unikał. W kręgu jego znajomych pojawiają się ludzie, których życie jest tragiczną konsekwencją złych wyborów i braku odwagi w walce z własną słabością.

 

„Najlepszy z najlepszych”

Kanwą spektaklu jest szkolny plebiscyt, w którym uczniowie wybierają ze swojego grona osobę cieszącą się największą popularnością, wzbudzającą szacunek i podziw. Patronat nad tymi wyborami, gdzie swój głos można oddać bezpośrednio do urny lub drogą elektroniczną, sprawuje redakcja telewizji ogólnopolskiej, która dla zwycięscy przewiduje czas antenowy na wywiad w jednym ze swych programów weekendowych. Jeden z dziennikarzy tej redakcji, razem z ekipą realizacyjną, na co dzień relacjonuje ze szkoły przebieg tego plebiscytu. 

Główny bohater spektaklu, wokół osoby którego osnuta jest akcja tej miniatury dramatycznej, to uczeń, który wydaje się być idealnym kandydatem do zwycięstwa w plebiscycie. Jednak jego popularność w szkolnej społeczności ma swoje źródła w tym, co stoi w jaskrawej sprzeczności z ideą konkursu, mającego premiować pozytywnego idola. Podstawą jego kontaktów z rówieśnikami są, wyniesione z domu, podpatrzone u świetnie sytuowanych rodziców - poczucie wyższości i pogarda dla elementarnych zasad współżycia społeczności.

 


 Grafika #0: Przedstawienie profilaktyczne
 Grafika #1: Przedstawienie profilaktyczne
 Grafika #2: Przedstawienie profilaktyczne
 Grafika #3: Przedstawienie profilaktyczne
 Grafika #4: Przedstawienie profilaktyczne