Zaproszenie do XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów

Utworzono: 26-09-2022

Jak wystartować w OIJ?

  1. Zarejestruj się do zawodów.
  2. Jeśli potrzebujesz podciągnąć się w umiejętności programowania (w tym rozpocząć naukę programowania), zapoznaj się z proponowanymi przez nas Kursami.
  3. Zawody I stopnia OIJ składają się z zadań programistycznych do samodzielnego rozwiązania oraz z testu, który odbędzie się w szkołach.
  4. Zadania programistyczne pojawią się w Systemie Internetowym Olimpiady (SIO) 26 września 2022, zadań będzie 6. Niektóre zadania będą oceniane w sposób “otwarty” – w nich możesz poznać wynik Twojego zgłoszenia – inne zaś w sposób “ukryty”, czyli liczba zdobytych przez Ciebie punktów zostanie ujawniona dopiero po zakończeniu zawodów I stopnia.
  5. Zapoznaj się z samouczkiem dla języka C++ lub samouczkiem dla języka Python, wyjaśniającym zasady oceniania i przykładowe błędy początkujących zawodników. Sprawdź także przykładowe zadania.
  6. Napisz programy rozwiązujące zadania (masz na to czas do 5 stycznia 2023), wysyłaj rozwiązania przez SIO i sprawdź, jak działają na dostępnych testach.
  7. Zapoznaj się z przykładowymi i archiwalnymi pytaniami testowymi.
  8. Weź udział w teście wiedzy, który odbędzie się 27 października 2022 w szkole pod opieką nauczyciela.
  9. O kwalifikacji do zawodów II stopnia zadecyduje suma punktów z zadań programistycznych i z testu. Liczy się łączna liczba zdobytych punktów - nie ma obowiązku zrobienia wszystkich zadań, ani nawet przystąpienia do testu.
  10. Zwróć uwagę na fakt, że zawody są indywidualne. Test oraz zadania musisz rozwiązywać samodzielnie. Praca grupowa oraz dzielenie się rozwiązaniami grozi dyskwalifikacją.

Przed wzięciem udziału w zawodach warto zapoznać się z przepisami Olimpiady, najważniejsze przepisy zostały zebrane w Przewodniku po OIJ. Zapoznaj się także z Zasadami organizacji zawodów oraz Ustaleniami technicznymi bieżącej edycji Olimpiady. Dostępny jest też pełny Regulamin Olimpiady.

Dodatkowo, gorąco zachęcamy do udziału w Otwartym Kole Informatycznym, które prowadzi zajęcia przygotowujące do OIJ na wszystkich poziomach zaawansowania. Bardziej doświadczonym zawodnikom polecamy też spróbowanie swoich sił w sparingach.