Przedstawienia profilaktyczne

Utworzono: 02-07-2013

Grafika: Przedstawienia profilaktyczne

Uczniów naszej szkoły w dniu 18.03.2013r. odwiedzili aktorzy Teatru "Kurtyna" z Krakowa ze spektaklem profilaktycznym pt. "Światełko w tunelu" dla klas I-VI szkoły podstawowej, oraz przedstawieniem dla klas I-III gimnazjum pt. "Utracone marzenia".

-Pierwszy ze spektaklów "Światełko w tunelu" porusza problem przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży. Opowiada historię chłopca, który na własnej skórze doświadczył przemocy zarówno w domu jak i w szkole. Sfrustrowany ciągłymi upokorzeniami przenosi swoją złość i agresję na kolegów, bije ich, wyłudza pieniądze, jest niegrzeczny w stosunku do nauczycieli. Pojawiają się u niego problemy z nauką, sięga po papierosy i alkohol. Jego kłopoty i zmianę zachowania zauważa wychowawca klasy, który przełamuje nieufność chłopca i stara się mu pomóc. W spektaklu wszystko dobrze się kończy a to dlatego, by uświadomić młodym ludziom, że jeżeli mają problemy i nie potrafią ich sami rozwiązać, zawsze mogą liczyć na pomoc osoby dorosłej.

-Drugi spektakl „Utracone marzenia” to historia młodego człowieka, który przez własną głupotę i nieodpowiedzialność zniszczył karierę sportową i życie młodego chłopca. Główny bohater po spożyciu „niewielkiej” ilości alkoholu wsiada za kierownicę, powoduje wypadek, sam wychodzi z opresji bez szwanku, a ofiarą zdarzenia staje się młody mężczyzna. Aktorzy starali się uświadomić młodzieży, że alkohol pity nawet w najmniejszych ilościach spowalnia reakcję kierowcy, który naraża siebie i innych ludzi na utratę zdrowia i życia. Mimo że główny bohater fizycznie nie doznał obrażeń, jego życie również uległo zmianie. Bolesna okazała się świadomość, że przez własną niefrasobliwość skrzywdził drugiego człowieka. Spektakl zmusił młodzież do refleksji i umożliwił rozmowę z aktorami na temat odpowiedzialności, dorosłości i wpływie jednej chwili na całe życie – swoje i innych.