Wiosenne wypalanie traw – zagrożenia z tym związane

Utworzono: 01-10-2013

Grafika: Wiosenne wypalanie traw – zagrożenia z tym związaneKażdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon wypalania traw. Na polach, łąkach, nieużytkach, w przydrożnych rowach a nawet w śródpolnych zadrzewieniach pojawiają się płomienie. Wiosną w Polsce na skutek wypalania traw płoną dziesiątki hektarów lasu.

Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Wbrew pozorom, wypalanie nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – przynosi jedynie szkody dla przyrody, jak i samego człowieka.

Dlatego też aby przybliżyć uczniom powyższy problem, dnia 26 kwietnia zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Wojciecha Ciszek z Nadleśnictwa Lębork oraz panów Piotra Kobielę i Marcina Elwart z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku.

W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli film z akcji gaszenia pożaru trawy (od momentu zgłoszenia pożaru do dyżurnego strażaka aż do powrotu do remizy) a także dowiedzieli się m.in:

1. o negatywnym wpływie wypalania traw na ludzi: co roku w takich pożarach giną też ludzie – zarówno ci, którzy podejmują się wypalania jak i osoby gaszące pożar.

2. kiedy strażacy są zadysponowani do akcji gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu, np. do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu.

3.  wypalanie traw niszczy wszystkie organizmy, nie tylko szkodniki. Giną organizmy glebowe, owady zapylające kwiaty, dżdżownice, drobne kręgowce, pisklęta wcześnie zakładających gniazda ptaków, zwierzęta leśne czy domowe.

4.  zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią przebogaty świat mikroorganizmów (bakterie, grzyby), niezbędny do utrzymywania równowagi biologicznej życia mikroorganizmów w biocenozie łąkowo-pastwiskowej.

5.  największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny i lata, tzn. od marca do września, kiedy powstaje 98% pożarów leśnych – ludzie odpowiadają za powstanie ponad 94% pożarów lasów.

6.  wypalanie traw i zarośli jest prawnie zabronione i karane, co określają odpowiednie zapisy prawne

Spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów którzy podziękowali za interesującą prelekcję gromkimi brawami. Organizatorem spotkania była pani mgr Adrianna Meyer.

Grafika: Wiosenne wypalanie traw – zagrożenia z tym związane